Szukaj na tym blogu

piątek, 15 grudnia 2017

Widok, który rozpala wyobraźnię każdego miłośnika kolei wąskotorowej ... Las Ty 1131-55

Prawie równo po dwóch latach, Kolejowe Kielce przybyły ponownie do Zagnańska. Odległość z Kielc niewielka, więc najlepszym środkiem lokomocji jest rower. Przejazd rowerem najkrótszą drogą z Kielc do Zagnańska oznacza, że wybieramy się w góry. Do pokonania jest spore wzniesienie, które każdemu cykliście da się nieźle we znaki. Po osiągnięciu szczytu wzniesienia czeka na nas nagroda w postaci jazdy bez trzymanki do samego celu. Tylko liczne zakręty nie pozwalają na rozwinięcie prędkości powyżej 50 km/godz.

Gdy tylko zjedziemy do podnóża wzgórza powita nas główna kolejowa atrakcja Zagnańska, czyli parowóz leśnej kolejki: Las Ty 1131-55. Parowóz stoi na terenie skateparku przy ulicy Kieleckiej. Chociaż lokomotywa jest pomnikiem techniki, to pełni również rolę wyposażenia skateparku. Każdy może wejść do budki parowozu i choć przez chwilę poczuć atmosferę starej ciuchci.

Od czasu mojej poprzedniej bytności nic się w tym miejscu nie zmieniło. Może za wyjątkiem pogody, bo tym razem było słonecznie, a to zmiana istotna z punktu widzenia fotografa. Oprócz zdjęć parowozu zrobiłem też kilka fotografii usytuowanego obok tartaku. Tartak wygląda, jak skansen, mimo, że to nadal czynny zakład. Na terenie tartaku widać tory, które pamiętają czasy leśnej kolejki w Zagnańsku. Miejsce jest nad wyraz urocze. Ten widok rozpala wyobraźnię każdego miłośnika kolei wąskotorowej.

W okresie największego rozkwitu leśnej gospodarki Zagnańska, to właśnie tutaj miały początek dwie leśne linie wąskotorowe o rozstawie torów 600 mm (kolej leśna OTL Zagnańsk). Pierwsza linia to Zagnańsk - Suchedniów z odgałęzieniem na Świnią Górę, a druga linia to Zagnańsk - Hucisko z odgałęzieniem na Rudki.





____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 2/2019

 / zdjęcia z 29 lipca 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0