Szukaj na tym blogu

piątek, 16 lutego 2018

Węglarka typ E04A zoptymalizowana do transportu kruszyw

Od ponad 10 lat 4-osiowe zielone wagony węglarki typu E04A stały się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu kolejowego. W 2007 roku na polskie tory wjechały 432 nowe węglarki typ E04A serii Eamnoss, które zostały zakupione przez firmę Freightliner PL. Węglarki zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Greenbrier Europe Wagony Świdnica S.A. Gdy na polskich torach pojawiły się węglarki E04A od razu zwrócono uwagę na nietypowy kształt skrzyni ładunkowej. Pochylone boki skrzyni ładunkowej stały się znakiem rozpoznawczym tych wagonów.

Mimo, że funkcja wagonów typu E04A jest identyczna, jak klasycznych węglarek, to jednak ich konstrukcja znacznie odbiega od klasycznej węglarki. Przede wszystkim wagony są krótsze i lżejsze, co przekłada się na możliwości transportowe. Węglarka typu E04A pozwala na przewiezienie do 29% więcej ładunku, przy nacisku na oś 22,5 tony, w porównaniu z klasyczną węglarką. Pociągi składające się z tych wagonów przewożą przede wszystkim kruszywo. Nic w tym dziwnego, bo konstrukcja E04A została zoptymalizowana do transportu kruszyw. Gdyby nie zarezerwowana nazwa dla całkowicie innego urządzenia, to, jak ulał pasowałaby do tych wagonów nazwa kruszarka :)

Zielone węglarki należące do FPL można spotkać z różnym oznaczeniem serii (Eamnoss, Eamnoss11, Eamnos). Oznaczenie serii nie świadczy o tym, że wagon należy do określonego typu, ponieważ to samo oznaczenie serii może występować w przypadku wiele typach wagonów rożnych producentów. Na przykład, do najbardziej popularnej serii węglarek Eaos zalicza się około 10 typów wagonów.

Widoczna na zdjęciach węglarka pochodzi z drugiej partii węglarek, zakupionych przez FPL w Greenbrier Europe Wagony Świdnica S.A. W 2017 roku firma ze Świdnicy wyprodukowała węglarki typ E06A ze zmodyfikowaną skrzynią ładunkową, które również zakupiła Freightliner PL.

... co wspólnego z zielonymi węglarkami ma drezyna WM-15A widoczna na zdjęciach? Absolutnie nic. Kręciła się po torach i ciągle wpadała mi w kadr z zieloną węglarką...





____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 11/2019

 / zdjęcia z 2 października 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0