Szukaj na tym blogu

sobota, 5 maja 2018

Krzcięcice kontra Mierzawa

Jako zasadę w nazewnictwie stacji i przystanków kolejowych można przyjąć, że nazwa odzwierciedla ich geograficzne położenie. Jednak od tej zasady jest wiele wyjątków, które wynikają z dowolności interpretacyjnej nazwy dla danego miejsca, w którym usytuowany jest przystanek (stacja). Jednym z takich przypadków jest nazwa przystanku kolejowego Krzcięcice

Przystanek kolejowy Krzcięcice położony jest na terenie wsi Mierzyn, w odległości około 2 km od wsi Krzcięcice. Jak z tego wynika "ojcom założycielom" przystanku wcale to nie przeszkadzało i z jakiś, bliżej już nieznanych powodów (zastrzegam, że dla mnie) wybrali nazwę Krzcięcice

Jednak przystawanie pociągów w tym miejscu nie zaczęło się na przystanku Krzcięcice. Pierwsza nazwa przystanku brzmiała Mierzawa (od nazwy przepływającej w pobliżu rzeki), co wydaje się w pełni uzasadnione. Dlaczego więc zmieniono nazwę na Krzcięcice? To pytanie czeka jeszcze na odpowiedź.

Przeglądając różne stare materiały, w tym rozkłady jazdy i ... pocztówki ustaliłem, że przystanek kolejowy Mierzawa założyli Austriacy w 1915 roku, czyli w okresie, gdy zajmowali te tereny w trakcie I Wojny Światowej. Pierwszym zarządcą przystanku były Austriackie Koleje Wojskowe (k.u.k. Heeresbahn: kukHB).

Przystanek Krzcięcice vel Mierzawa działał z pewnymi przerwami. Tak przynajmniej wynika z analizy dostępnych mi rozkładów jazdy pociągów:
  • Mierzawa 1915 - 1924
  • Krzcięcice 1930 - 1932
  • Mierzawa 1942 - 1950 (po wojnie nazwa przystanku występuje w trzech rozkładach jazdy jako Mierzawa. Po raz ostatni w rozkładzie jazdy lato 1947)
  • Krzcięcice 1950 - do chwili obecnej
Na mapie województwa świętokrzyskiego Krzcięcice są wyjątkowym przystankiem z pewnego, nie związanego z koleją aspektu. Chodzi o wymowę nazwy Krzcięcice. Wymówienie nazwy tego przystanku, ze względu na zbitki spółgłoskowe, zapewne sprawia trudności wielu osobom. Może z tego względu łatwiej ten przystanek zapamiętać, ale co do zapamiętania prawidłowej wymowy nazwy Krzcięcice mam już spore wątpliwości. Faktem jest, że drugiego przystanku lub stacji kolejowej na terenie województwa świętokrzyskiego, którego nazwa jest tak trudna do wymówienia, nie znajdziecie.










Znajdziesz też w magazynie TOROWY 5/2020
/ zdjęcia z 24 sierpnia 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0