Szukaj na tym blogu

piątek, 1 czerwca 2018

Z Łącznej do Berezowa po drogach i bezdrożach

Pierwszym etapem rowerowej wyprawy wzdłuż torów Ósemki, na trasie Łączna - Skarżysko - Kamienna, był odcinek Łączna - Berezów. Wybrałem jazdę drogami i ścieżkami położonymi po zachodniej stronie torów. 

Aby przejechać ten odcinek trzeba pokonać wiele dróg o różnej nawierzchni. Pierwszy fragment pomiędzy Łączną, a przejazdem kolejowym w KM 158,728 przejechałem po asfalcie, ale w sporym oddaleniu od torów. Następnie droga zmienia się w leśną, miejscami piaszczystą ścieżkę, wiodącą w znacznej części, wzdłuż wysokiego nasypu, aż do wsi Krzyżka. Dalej, aż do samego Berezowa, prowadzi szeroka droga o nawierzchni szutrowej. Na całym odcinku pomiędzy Łączną i Berezowem droga nie wiedzie w bezpośredniej bliskości torowiska. Nie ma więc większych szans na zdjęcia pociągów w czasie jazdy. Oczywiście, w kilku miejscach można zjechać z drogi i stanąć przy linii kolejowej. Nawet spróbowałem stanąć tu i ówdzie na krótką chwilę, ale tym razem nic nie jechało w żadnym kierunku. 

Pomiędzy stacją Łączna, a przystankiem kolejowym Berezów znajdują się dwa wiadukty kolejowe nad drogami dla samochodów oraz jeden przejazd kolejowy. Pierwszy wiadukt zlokalizowany jest w okolicy północnej głowicy stacji Łączna (KM 159+583). Wiadukt o konstrukcji żelbetowej został zbudowany w 1976 roku. Droga poprowadzona pod wiaduktem umożliwia przejazd z Łącznej w kierunku wsi Podzagnańszcze.

Drugi wiadukt kolejowy znajduje się na terenie wsi Krzyżka (KM 157+544). Wiadukt w tym miejscu został wybudowany w 1884, w trakcie budowy Drogi Żelaznej Iwangorodzko - Dąbrowskiej. W 1976 roku wiadukt był modernizowany. Budowla należy do najwyższych wiaduktów kolejowych na LK nr 8 (ponad 7 metrów wysokości w świetle). Droga poprowadzona pod wiaduktem umożliwia dojazd ze wsi Krzyżka i innych wsi położonych po zachodniej stronie torów LK nr 8, w kierunku DW751.

Na  terenie wsi Pocieszka zlokalizowany jest przejazd kolejowy kat. B (KM 158,728). Przejazd znajduje się w drodze powiatowej prowadzącej do wsi Podłazie i dalej w kierunku DW751.

Oprócz tych budowli, na tym odcinku zbudowano kilka przepustów pod torami. Dwa z nich można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Pierwszy znajduje się w wysokim nasypie (KM 158,400), a drugi niedaleko Berezowa (KM 155,600). 

Poniższe zdjęcia, dokumentujące wybrane fragmenty rowerowej jazdy pomiędzy Łączną i Berezowem, zostały ułożone w kolejności chronologicznej.















____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 11/2019

  / zdjęcia z 9 września 2017 roku /

0 komentarze

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0