Szukaj na tym blogu

środa, 11 czerwca 2014

Fotografia kolejowa. Czarno białe loki

Czarno biała fotografia nie cieszy się powodzeniem wśród miłośników kolejnictwa. Przeglądając media społecznościowe poświęcone kolejnictwu nie znajdziemy tam wielu współczesnych czarno białych fotografii. 

Właściwie po co wykonywać tego rodzaju fotografie skoro w kolorze wszystko wygląda tak, jak to widzą nasze oczy? Odpowiedź jest stosunkowo prosta.  Fotografia czarno-biała jest najprostszym sposobem, aby uciec od rzeczywistości w stronę impresji i podkreślenia szczegółów, które zwykle znikają w feerii barw.

Czarno-białe zdjęcie ...
  • pozwala wydobyć nastrój sytuacyjny i emocje
  • skupia uwagę odbiorcy na jaśniejszych miejscach
  • wydobywa fakturę fotografowanego obiektu
  • podkreśla kształt fotografowanego obiektu
  • pozwala przedstawić rzeczywistość w sposób abstrakcyjny 
Niewątpliwie czarno-biała fotografia ma dużo większe pole do popisu przy fotografowaniu ludzi, zdarzeń, przyrody i krajobrazów, ale czyż wśród miłośników fotografii kolejowej nie przeważają miłośnicy krajobrazu? Niestety, ale nie ma to przełożenia na kolejową fotografię czarno-białą.

O czarno-białej fotografii kolejowej jedno można powiedzieć z całą pewnością. Zdecydowanie lepiej, niż fotografia kolorowa wydobywa kształt i szczegóły lokomotyw.

Nie oznacza to, że fotografia czarno-biała jest trudniejsza od kolorowej. Wprost przeciwnie. Przedstawienie rzeczywistości w interesujący sposób w kolorze wymaga znacznie więcej pomysłowości i doświadczenia.


/ zdjęcia z 22 października 2013 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0