Szukaj na tym blogu

niedziela, 26 lutego 2023

Kolejowa wieża ciśnień na stacji Końskie. Opoczno - Końskie - Czarniecka Góra (9)

Na stacji kolejowej Końskie na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty. Pierwszym jest budynek dworca kolejowego Końskie, któremu poświęcono artykuł "Dworzec kolejowy Końskie", opublikowany w magazynie Torowy, w numerze 12/2022. Drugim obiektem jest kolejowa wieża ciśnień. To, co łączy obecnie te dwa obiekty, to ich sposób "użytkowania". Dworzec i wieża ciśnień są wyłączone z użytkowania i zamknięte na przysłowiowe cztery spusty. Oba obiekty są także wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Końskie. Jednak, o ile dworzec kolejowy ma przed sobą przyszłość, to w przypadku kolejowej wieży ciśnień takiej pewności nie można mieć.


Kolejowa wieża ciśnień na stacji Końskie jest jedną z nielicznych tego typu kolejowych budowli na terenie województwa świętokrzyskiego. Wieża znajduje się w odległości ca 70 metrów na południowy wschód od dworca kolejowego Końskie.

Wieża ciśnień (wieża wodna) została oddana do użytku w 1926 roku1. Jest to żelbetowa konstrukcja z murowanymi ścianami zewnętrznymi. Ściany zbudowano z czerwonej cegły na zaprawie cementowo - wapiennej. Obiekt wzniesiono na planie ośmiokąta. Wieża wodna składa się z dwóch części. Dolne kondygnacje, lekko zwężają się ku górze. Górna, szersza kondygnacja mieści w sobie dwa zbiorniki pierścieniowe o konstrukcji żelbetowej. Pojemność zbiorników1 wynosi 250 m3. Górna część wieży oparta jest na żelbetowej płycie w kształcie ośmiokąta. Płyta podparta jest profilowanym, żelbetowym gzymsem pierścieniowym. Płyta z gzymsem oparta jest na żelbetowych elementach konstrukcyjnych szkieletu wieży, wystających z lica wieży (pilastrach). W miejscu podparcia części górnej wieży, pilastry zwieńczone są żelbetowymi głowicami o ciekawej formie. Głowice pełnią również funkcję ozdobną. Trzony pilastrów zostały łukowo rozszerzone kilka metrów nad ziemią. Wieża została zabezpieczona betonowym cokołem o wysokości ca 1 metr.

Z części dolnej wieży do pomieszczenia ze zbiornikami na wodę prowadzą stalowe schody, znajdujące się na zewnątrz wieży. Na schody prowadzi podest żelbetowy, zlokalizowany ca 2,5 m pod gzymsem. Do pomieszczenia ze zbiornikami na wodę prowadzi wejście przez otwór w płycie żelbetowej.


 __________________________________________________________________ 

... 🚄 cały tekst na łamach miesięcznika TOROWY

w wydaniu marcowym 2023 🚄 ...
____________________

________
1. Fotopolska. Końskie. Wieża ciśnień. Dostępny w_Internecie w_https://fotopolska.eu/Konskie/b4546,Wieza_cisnien.html. Dostęp: 21.02.2023.

 | zdjęcia: 26.06.2020 |

0 komentarze

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0