Szukaj na tym blogu

czwartek, 23 lutego 2023

Stacja kolejowa Końskie cz. II. Opoczno - Końskie - Czarniecka Góra (8)

Nie najlepsza sytuacja gospodarcza Polski na przełomie XX/XXI wieku, przejawiającą się upadkiem wielu przedsiębiorstw państwowych, odbiła się także na przewozach kolejowych. Pasażerowie rezygnowali  z kolejowej podwózki na rzecz rozmnażającej się, jak grzyby po deszczu, komunikacji busowej. Frekwencja w pociągach pasażerskich spadała w całej Polsce, a jedyną reakcją PKP na odwracanie się pasażerów plecami do kolei, było wykreślanie kolejnych pociągów z rozkładów jazdy.


W latach 2000-2002 na stacji Końskie zatrzymywało się 6 pociągów pasażerskich, jadących w kierunku Skarżyska-Kamiennej oraz 6 pociągów, jadących w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego. W tamtym okresie żaden pociąg nie rozpoczynał, ani nie kończył biegu na stacji kolejowej Końskie (PKP Sieciowy Rozkład Jazdy Pociągów ważny od 28.05.2000 r. do 09.06.2001 r.).1

Nowy wiek na stacji kolejowej Końskie nie nastrajał optymistycznie. Wydawało się, że gorzej już nie może być, ale gdy w rozkładzie jazdy pociągów na lata 2005/2006 pojawiły się tylko dwie pary pociągów osobowych, zatrzymujących się na stacji Końskie (dwa w kierunku Skarżyska-Kamiennej i dwa w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego), dla wielu mieszkańców Końskich była to zapowiedź kresu przewozów pasażerskich na stacji Końskie (Sieciowy Rozkład Jazdy Pociągów 2005/2006)1.

Liczba pociągów osobowych zatrzymujących się na stacji Końskie nie zmieniła w ciągu kilku kolejnych lat. Decyzja o wstrzymaniu ruchu pociągów osobowych na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko-Kamienna nie zapadła, mimo, że  frekwencja w pociągach była stosunkowo niska. Pociągi osobowe pokonywały trasę między Końskimi, a Skarżyskiem w granicach 55 minut, co nie było najgorszym wynikiem, biorąc pod uwagę odległość i alternatywę w postaci drogi krajowej nr 42, na której kierowcy non stop napotykają znaki ograniczenia prędkości (droga wiedzie przez tereny zabudowane).

 __________________________________________________________________ 

... 🚄 cały tekst na łamach miesięcznika TOROWY

w wydaniu lutowym 2023 🚄 ...
____________________

 ________

1. Wykaz rozkładów jazdy. Dostępny w_Internecie w_https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=rjp. Dostęp: 24.01.2023. 

| zdjęcia: 26.06.2020 |

0 komentarze

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0