
Właściwie to nie wiadomo, czy jest to jeszcze stacja pośrednia, czy tylko kolejowy przystanek osobowy. Stacja położona jest na terenie Kostomłotów Pierwszych na linii kolejowej nr 8 pomiędzy przystankami: Kielce Piaski i Tumlin.
Tuż za torami stacji rozpościera się gęsty las ciągnący się w kierunku Świniej Góry. Sława tych ostępów leśnych nie jest najlepsza. Już niejeden śmiałek, który nieopatrznie zapuścił się w bezkresne mokradła pozostał tam na zawsze.
To tereny, które pamiętają działania wielu oddziałów partyzanckich w okresie II Wojny Światowej. Tory w kierunku Tumlina biegną na znacznym odcinku wysokim nasypem. To dogodne miejsce do wysadzania pociągów. W ostępach leśnych Kostomłotów wyleciało w powietrze wiele eszelonów wiozących zaopatrzenie dla niemieckiej armii.
Obecnie stacja tkwi w zapomnieniu i w pozornym bezruchu. Mimo, że w dalszym ciągu posiada 3 tory główne i bocznicę, to ruch pociągów odbywa się tylko po torach Ósemki. Pozostałe tory zarosła wysoka trawa, a szyny pokryła rdza.
Na stacji funkcjonuje w dalszym ciągu nastawnia Kt oraz nastawania Kt1. Murowany, parterowy budynek nastawni dysponującej Kt znajduje się tuż przy przejściu przez tory. Nastawnia wykonawcza Kt1 znajduje się w głowicy rozjazdowej od strony Tumlina. Obok nastawni Kt stoi budynek z XIX wieku (obecnie mieszkalny), który zapewne w przeszłości należał do kolei?
Stacja Kostomłoty została oddana do użytku wraz z otwarciem pierwszego odcinka Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej (ros. Ивангородо-Домбровская железная дорога) w 1883 roku (Dęblin czyli wtedy Iwangorod - Kielce).
Nazwa stacji Kostomłoty pojawiła się dopiero w 1957/1958 roku. Poprzednio stacja nazywała się Sufraganiec (od nazwy rzeki przepływającej w niewielkiej odległości od stacji). Takie informacje posiadam od osób, które pamiętają tamte czasy i jeździły w wtedy pociągami na tej linii. Z informacji, które publikowane są w Internecie można dowiedzieć, że Kostomłoty nosiły poprzednio nazwę Tumlin. Wydaje się, że stacja nie mogła nigdy nosić nazwy Tumlin, ponieważ leży w znacznej odległości od miejscowości noszących tą nazwę.
/ zdjęcia z 15 grudnia 2014 roku /
0 komentarze