Szukaj na tym blogu

sobota, 2 maja 2020

Pierwsze wrażenia podróżnika na stacji Kielce

Efekt pierwszego wrażenia ma duże znaczenie nie tylko wtedy, gdy kogoś poznajemy, ale również, gdy przybywamy po raz pierwszy do jakiegoś państwa lub miasta. Jeżeli na początku pomyślisz o danym miejscu pozytywnie, to również w późniejszym czasie będziesz wykazywał skłonność do podtrzymywania pozytywnej opinii o tym miejscu.


Czy osoby podróżujące koleją przez Kielce, które widzą stację i miasto przez okno wagonu, jak ci podróżnicy, które zatrzymują się na krótką chwilę na kieleckim dworcu, odnoszą pozytywne wrażenie na widok stacji Kielce? Wiarygodną odpowiedź mogłaby dać ankieta przeprowadzona wśród osób, które po raz pierwszy odwiedzają Kielce, ale skoro nie dysponuję takimi informacjami, więc nie będę nawet próbował zgadywać, jaki mógłby być jej wynik.

Faktem jest, że infrastruktura peronowa stacji Kielce do najnowocześniejszych nie należy, a dworzec kolejowy może co najwyżej zachwycać miłośników architektury przemysłowej lat 60/70 ubiegłego wieku. Wbrew pozorom, takich miłośników nie brakuje w Polsce.

Osoby, które muszą zatrzymać się na jakiś czas na stacji Kielce, niewątpliwie zaintryguje pomnik kręconego się Wizjonera oraz wieża sztuki, która w przeszłości była częścią nieistniejącego już przejścia nad torami stacji Kielce.

Miłośników historii, ale również kolejnictwa, niewątpliwie zainteresuje pomnik Niepodległości, który stoi przed głównym wejściem dworca PKP. Jest to replika pomnika, który został wzniesiony po raz pierwszy w 1929 roku, w 10-lecie odzyskania niepodległości. Pomnik Niepodległości powstał z inicjatywy kieleckich kolejarzy, którzy w ten sposób chcieli upamiętnić walki polskich Strzelców z wojskami carskimi w sierpniu 1914 roku. Głównym inicjatorem budowy pomnika był zawiadowca kieleckiej stacji PKP. Wykonania projektu pomnika podjął się jego syn Czesław Czapski. Monument został zniszczony przez Niemców w trakcie działań wojennych we wrześniu 1939 roku i odbudowany dopiero w 2002 roku.
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 7/2020





/ zdjęcia z 2 października 2014, 27 lipca 2017, 24 marca 2019 /

0 komentarze

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0