Szukaj na tym blogu

niedziela, 14 lutego 2021

Stacja kolejowa Kozłów ... kiedyś Przysieka cz. 1. Po drodze do stacji Tunel (4)

Po przejechaniu przez przejazd kolejowo-drogowy na 259,6 km linii kolejowej nr 8 (tor 1), skręciłem na południe i jadąc szutrową drogą, wzdłuż toru 1 linii kolejowej nr 8 dotarłem do miejsca, gdzie nad torami linii kolejowych nr 8, 64 i 65 przechodzi wiadukt drogowy, którym biegnie droga powiatowa 1194 K (gr. woj. św./ma. - Kozłów - Książ Wielki - Słaboszów). Przejechałem pod wiaduktem i po chwili wjechałem na asfaltową drogę (droga powiatowa 1180 K Kozłów - Kępie - Charsznica). Jadąc tą drogą, która biegnie po zachodniej stronie torów stacji Kozłów dojechałem do kładki dla pieszych, która rozpostarta jest nad torami stacji Kozłów. Po drodze minąłem tor nieczynnej bocznicy kolejowej, który prowadzi do największej atrakcji Kozłowa - olbrzymich, opuszczonych elewatorów zbożowych ... ale to temat na całkiem inną opowieść.

W ten sposób dotarłem na teren stacji Kozłów w ... Przysiece. Perony, kładka, dworzec kolejowy stacji Kozłów nie znajdują się na terenie Kozłowa, a na terenie części wsi Przysieka, która nosi nazwę "Za Stacją". Granica pomiędzy Kozłowem, a Przysieką biegnie w odległości około 300 metrów na północ od kładki. Granica przecina tory w poprzek, na wysokości północnej krawędzi peronów. Północna część stacji Kozłów znajduje się w granicach administracyjnych Kozłowa. Takie położenie stacji kolejowej Kozłów odcisnęło swoje piętno na jej nazwie. Stacja początkowo nosiła nazwę Przysieka, ale po kilku latach zmieniono jej nazwę na Kozłów. 

Stacja kolejowa Kozłów położona jest na terenie województwa małopolskiego. Otwarcie stacji kolejowej Kozłów - tzn. zmiana nazwy stacji z Przysieka na Kozłów - nastąpiło w czasach, gdy Kozłów i Przysieka należały do województwa kieleckiego, a zarząd nad linią kolejową przebiegającą na tym obszarze sprawowała Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Radomiu. Związki stacji Kozłów z województwem kieleckim są bardzo silne - w latach 1919-1939 i 1975–1998 Kozłów i Przysieka położone były w województwie kieleckim. 

Kozłów jest stacją węzłową. Przez stację przebiega linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny oraz ma tutaj początek linia kolejowa nr 64 Kozłów – Koniecpol (km początku: -0,526, km osi: 0,000, km końca: 1,485). Stacja kolejowa Kozłów położona jest na 262,098 km linii kolejowej nr 8 (km początku: 260,678, km końca: 263,508), w odległości 5,855 km od przystanku kolejowego Klimontów oraz 5,680 km od stacji kolejowej Tunel3.

Duży wpływ na rozwój stacji Kozłów miało wybudowanie linii kolejowej nr 64 (Kozłów – Starzyny - Koniecpol), która została oddana do użytku 28 grudnia 1971, a zelektryfikowana do 19 grudnia 19731. Kilka lat potem, po uruchomieniu linii kolejowej nr 4 (CMK) stało się możliwe uruchomienie najszybszego połączenia kolejowego pomiędzy Warszawą, a Krakowem z wykorzystaniem odcinka wcześniej wybudowanej linii kolejowej nr 64. Stacja Kozłów została przebudowana, a tory linii kolejowej nr 64  wyprowadzono bezkolizyjnie - wiaduktem nad torem nr 1 linii 8. 

Obecnie pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać przez stację z prędkością 120 km/h (-0,526 km 1,100 km), a na dwutorowym odcinku linii 64 z prędkością 160 km/h (1,100 km - 32,409 km)4.

Układ torowy stacji Kozłów tworzy obecnie 7 torów głównych (6 z nich położonych jest przy krawędziach 3 peronów wyspowych) oraz kilka torów bocznych2. Z kilku bocznic kolejowych, które funkcjonowały na stacji pozostała tylko jedna bocznica, prowadząca do wspomnianych wcześniej elewatorów. W 2013 roku, w trakcie prowadzonych wtedy robót na stacji w Kozłowie, przebudowano południową głowicę rozjazdową oraz zlikwidowano rozjazdy prowadzące na żeberka ochronne. Zdemontowano także fragment toru, który był częścią bocznicy do bazy PBK oraz odgałęzienie toru prowadzącego w przeszłości w kierunku Charsznicy (Bukowno)2.

Warto w tym miejscu zatrzymać się nad nigdy nie zrealizowaną łącznica kolejową Kozłów - Charsznica, która miała omijać Białą Górę (stację Tunel). Fragment toru można w dalszym ciągu zobaczyć w okolicy mijanki LHS Kępie. Tor był ułożony od wsi Uniejów Kolonia koło Charsznicy w pobliże mijanki Kępie oraz na kilkusetmetrowym odcinku od stacji Kozłów w okolice wiaduktu LHS nad torami linii kolejowej nr 8. Po budowanej linii pozostało starotorze oraz nasyp, które możemy zobaczyć na terenie Przysieki.

W celu zwiększenia przepustowość szlaku w kierunku stacji Tunel zamontowano kilka lat temu nowe urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego (SBL)2.

Stacja w Kozłowie przystosowana jest do rozładunku towarów. Na wysokości peronów, przy torze ładunkowym znajduje się rampa kolejowa, a obok dobrze oświetlony i utwardzony plac ładunkowy.

Ruchem kolejowym na stacji kieruje nastawnia Kz, która wyposażona jest w urządzenia przekaźnikowe2. Na stacji znajduje się także posterunek SKP, który usytuowany jest w okolicy południowej głowicy stacji.

_____________________
1. Linia kolejowa nr 64. Dostępny w Internecie w https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_64. Dostęp: 14.02.2021.
2. Kozłów. Dostępny w Internecie w https://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php?title=Kozłów. Dostęp: 14.02.2021.
3. Regulamin przydzielania tras pociągów ... 2013/2014. Załącznik 2.4: Wykaz posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych.
4. Regulamin przydzielania tras pociągów ... 2016/2017. Załącznik 2.1(P): Wykaz maksymalnych prędkości - składy wagonowe.

| Zdjęcia z 6 czerwca 2018 roku | 

____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 7/2021

0 komentarze

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0