Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 sierpnia 2015

Rozwiązujemy tajemnicę tunelu kolejowego w Kielcach

Potężny tunel znajdujący się na linii kolejowej nr 61 pomiędzy przystankami Kielce Czarnów, a Górki Szczukowskie to zagadkowa budowla. Im więcej czasu upływa od chwili jej powstania, tym bardziej ta budowla wydaje się absurdalna. Tunel niczemu nie służy i nigdy nie był do niczego potrzebny. Jednak, gdy był budowany na przełomie 60/70. lat ubiegłego wieku, miał być elementem większej kolejowej układanki.

Po co więc zbudowano tą żelbetową konstrukcję? To typowa konstrukcja kolejowego wiaduktu, jakich setki zbudowano na terenie Polski. Wiele bardzo podobnych wiaduktów kolejowych funkcjonuje na przykład na terenie Warszawy.

Rozwiązanie zagadki kieleckiego wiaduktu wydaje się oczywiste, gdy rozejrzymy się po najbliższej okolicy. Wiadukt to zapewne jedna z niewielu zrealizowanych budowli, które miały być elementem łącznicy kolejowej pomiędzy stacjami: Kielce Herbskie, a Sitkówka Nowiny

Wiadukt został usytuowany na skrzyżowaniu linii kolejowej nr 61 z łącznicą. Drugą budowlą tej niedoszłej łącznicy jest tor, który ułożono na bardzo wysokim nasypie. Nasyp ma swój początek w okolicy wiaduktu kolejowego nad ulicą Malików. Tor kończy się kozłem oporowym w odległości około 300 metrów od tunelu. Po przeciwległych stronach tunelu wybudowano ściany oporowe, co świadczy o tym, że tunel miał być obsypany ziemią. Tor łącznicy przechodziłby wiaduktem pod kątem około 45 stopni w stosunku do torów LK 61.

W czasach, gdy przymierzano się do tej budowy taka łącznica miała sens. Ruch towarowy był wtedy zdecydowanie większy. Na stacji Kielce Herbskie funkcjonowała lokomotywownia, a stacja Sitkówka Nowiny była istotnym węzłem wymiany lokomotyw na LK 8. Poza tym duża część ruchu towarowego omijałby zatłoczoną stację Kielce. 

W pewnym sensie budowa tej łącznicy została zrealizowana w 1979 roku, lecz w oddalonym od tunelu o około 3 kilometry miejscu. Mam oczywiście na myśli łącznicę kolejową nr 568, która łączy stację Sitkówka Nowiny z posterunkiem odgałęźnym w Szczukowicach.






____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 6/2019

 / zdjęcia z 26 kwietnia 2015 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0