
Pewnego wrześniowego dnia wsiadłem do pociągu REGIO w Kielcach zabierając ze sobą rower i pojechałem do Wolicy. Z Wolicy do mostów nad Czarna Nidą pojechałem na rowerze, ale o tym napiszę w kolejnych wpisach na blogu.
Do Wolicy przyjechałem świętokrzyskim Impulsem EN63A-022. Na stacji wysiadło kilka osób, które szybko opuściły peron. Pozostałem sam na peronie. Była więc okazja, aby w spokoju zrobić kilka zdjęć.

To, co zwróciło moją szczególną uwagę na stacji to budynek dworca, który bardzo przypomina dworzec w Zagnańsku. Nic w sumie dziwnego, bo obie stacje powstawały w tym samym czasie. Zespół Dworca Kolejowego w Wolicy jest wpisany do rejestru zabytków od 10 grudnia 1998 roku (A1193/13). Murowany budynek dworca został wybudowany w 1903 roku, a rozbudowany w okresie po zakończeniu II Wojny Światowej. Na terenie Wolicy znajduje się jeszcze kilka kolejowych zabytków. Więcej na ten temat można znaleźć w Uchwale Nr 226/XXXVIII/08
Rady Miejskiej w Chęcinach z dnia 19 grudnia 2008 roku (Zabytki na terenie Gminy Chęciny podlegające opiece prawnej w ramach Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Chęciny).

Układ torowy stacji Wolica to 4 tory główne i kilka bocznych. Obok budynku dworca w kierunku Sobkowa znajduje się plac ładunkowy. W północnej głowicy stacji odchodzi jedyna czynna obecnie bocznica kolejowa. Bocznica należy do fińskiej firmy Nordkalk. Nordkalk posiada w Wolicy dwie przemiałownie i kopalnię wapienia jurajskiego. Bocznica kolejowa Nordkalk obsługiwana jest przez firmę Cemet.
Na stacji funkcjonują dwie nastawnie: dysponująca Wo i wykonawcza Wo1. Nastawnie wyposażone są w urządzenia mechaniczne połączone z sygnalizacją świetlną. Nastawnia Wo1 obsługuje rogatkę na przejeździe kolejowo-drogowym, który znajduje się w okolicy północnej głowicy stacji.
/ zdjęcia z 8 września 2016 roku /
0 komentarze