Szukaj na tym blogu

piątek, 6 lipca 2018

Przystanek kolejowy Suchedniów Północny cz. 2. Stokowiec

Historia przystanku kolejowego, który obecnie nosi nazwę Suchedniów Północny, sięga pierwszych lat okresu powojennego. W tym czasie Suchedniów nie był miastem. Prawa miejskie zostały mu nadane dopiero w 1962 roku. Suchedniów, jaki obecnie znamy, powstał w wyniku połączenia wielu wsi, m.in: Berezowa, Stokowca i Jędrowa.

Obszar przystanku kolejowego Suchedniów Północny, znajduje się na terenie dawnej wsi Stokowiec. Właśnie w Stokowcu, na początku lat 50. ubiegłego wieku, na 150 km linii kolejowej Warszawa Gł –  Kraków Gł, PKP postanowiły uruchomić przystanek kolejowy.

Po raz pierwszy w ogólnopolskim rozkładzie jazdy pociągów PKP, nazwa Stokowiec pojawia się w rozkładzie Polska, lato 1950 dla pociągu Warszawa Gł –  Kraków Gł. (tab. 602). Jednak przy nazwie przystanku umieszczona jest adnotacja "nieotwarty", co wskazuje, że w Stokowcu nie przystawały w tamtym czasie pociągi. Adnotacja, że przystanek jest nieotwarty powtarza się w następnych rozkładach jazdy, aż do rozkładu Polska, lato 1952. W kolejnych latach znika z ogólnopolskiego rozkładu jazdy nazwa Stokowiec. Dopiero w rozkładzie jazdy 1982/83, dla pociągu Warszawa Wschodnia– Radom – Kielce – Kraków Gł. (tab. 605), pojawia się nazwa Suchedniów Północny.

Ogólnopolskie rozkłady jazdy pociągów to nie jedyne źródła, w których "ukryta" jest historia przystanku Suchedniów Północny. Z ustnych przekazów wiem, że pociągi osobowe, obsługujące ruch lokalny, przystawały w Stokowcu przed 1950 rokiem. Kiedy dokładnie,tego nie udało mi się ustalić, ale zapewne są to lata pomiędzy 1945, a 1947 rokiem. Te informacje wymagają jednak dokładnej weryfikacji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że początki kolejowej infrastruktury na terenie Stokowca sięgają 1904 roku. Wtedy właśnie pobudowano tutaj murowaną strażnicę (dróżnia), która zachowała się do czasów nam współczesnych.


Na przystanku Suchedniów Północny przystają tylko pociągi obsługiwane przez Przewozy Regionalne z oddziałów: Świętokrzyskiego i Małopolskiego.










/ zdjęcia z 9 września 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0