Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 grudnia 2017

Wierna Rzeka pod Małogoszczem

3,5 kilometra na wschód od stacji Małogoszcz znajduje się przystanek kolejowy Wierna Rzeka

Zawsze, gdy jestem w tym rejonie wracam myślami do powieści  Stefana Żeromskiego Wierna Rzeka. To teren naznaczony heroizmem powstańców 1863 roku. Pod Małogoszczem, 24 lutego 1863 rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego. Według miejscowej legendy, co roku 24 lutego, gdy nad Wierną Rzeką opada mgła, wyłaniają się z niej sylwetki rannych powstańców, uchodzących z pola bitwy w stronę Bolmina.

Od czasów Powstania Styczniowego rzeka Łosośna uzyskała nową nazwę od jej prawego dopływu, Wiernej Rzeki. Wierna Rzeka wlewa swoje wody do Łosośnej w okolicy wsi Piotrowiec. Z nazwą tej rzeki jest mały ambaras, a to z powodu mnogości jej nazw ... Łosośna, Łośna, Łososina, Łososinka, w górnym biegu Łososinka, w dolnym biegu Wierna Rzeka.

Nic więc dziwnego, że nazwa przystanku kolejowego wzięła się od nazwy Wiernej Rzeki, przepływającej w odległości około 500 metrów na wschód od przystanku.

Znakiem rozpoznawczym przystanku Wierna Rzeka jest drewniany budynek stacyjny, który stoi na wysokości peronów, po północnej stronie torów linii kolejowej nr 61. Obecnie budynek nie pełni żadnych funkcji kolejowych, ale nad nieczynną poczekalnią dalej przytwierdzona jest stara tablica informacyjna z nazwą stacji. Mimo, że w obiekcie znajdują się obecnie mieszkania, to z zewnątrz budynek niewiele zmienił się od czasu jego wybudowania. Architektura budynku wskazuje, że obiekt ma około 100 lat.

Pasażerowie korzystający z przystanku mają do swojej dyspozycji dwa naprzeciwległe perony o nawierzchni z płytek chodnikowych. Perony mają długość po 175 metrów i wysokość  300 mm. Przystanek wyposażony jest w nowe wiaty, ławki oraz tablice informacyjne.

Na przystanku zatrzymują się tylko pociągi REGIO, w tym Ostaniec i Łysica. Z przystanku możemy dojechać do Kielc, Częstochowy i Katowic.

Zdjęcia zostały wykonane z okna pociągu REGIO, którym wracałem z Włoszczowy do Kielc. Tak się złożyło, że nigdy nie wysiadałem na tym przystanku. Czas to nadrobić ...





____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 8/2019

 / zdjęcia z 27 lipca 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0