Szukaj na tym blogu

wtorek, 19 grudnia 2017

311D-08 przejeżdża przez stację Zagnańsk

W trakcie fotografowania wagonów samowyładowczych na stacji Zagnańsk, nastąpił niespodziewany przerywnik w postaci przejazdu lokomotywy 311D-08.

Sygnał, że do stacji zbliża się pociąg, nadszedł z kierunku przeciwnego, niż w efekcie nadjechała samotna lokomotywa. Usłyszałem charakterystyczny dźwięk towarzyszący opuszczanym szlabanom, dochodzący z rogatki kolejowej, która zlokalizowana jest w okolicy południowej głowicy stacji. Po krótkim okresie oczekiwania,  zauważyłem samotną lokomotywę nadjeżdżająca od strony stacji Łączna. Po chwili, wzdłuż północnej krawędzi peronu wyspowego przemknęła lokomotywa 311D-08.

W przewozach towarowych zmieniło się bardzo wiele od czasu dopuszczenia na polskie tory prywatnych przewoźników. Nowi gracze nie tylko stali się konkurencją dla PKP, ale i wprowadzili ... nowe kolory. Od lat interes kręci się. Jedni przychodzą. Inni odchodzą, a jeszcze inni łączą się lub przekształcają. Lokomotywy muszą "nadążać" za tym ruchem, ale nie wszystkim się to udaje. Takim przykładem jest lokomotywa 311D-08, która od chwili wyprodukowania w 2007 roku, cały czas biega w malowaniu firmy PCC Rail, chociaż PCC Rail już nie istnieje. Obecnie 311D-08 należy do DB Cargo Polska.

Dlaczego nie zmieniono malowania lokomotywy? Powody mogą być co najmniej dwa. Po pierwsze, jeżeli prześledzimy cały łańcuch przekształceń własnościowych, to po sprzedaży, PCC Rail jest cały czas w koncernie Deutsche Bahn. Po drugie, nowe malowanie to nieuzasadnione koszty, a lokomotywa była fabrycznie pomalowana w 2007 roku. Oczywiście obecne malowanie 311D-08 trochę różni się od oryginału, bo zamalowano te części na pudle, gdzie znajdowały się napisy "PCC Rail".

Wspomniałem wcześniej o rogatce kolejowej w Zagnańsku, która zlokalizowana jest na przecięciu torów linii kolejowej nr 8 z ulicą Kielecką. W tym roku zaszła w tym miejscu istotna zmiana. Nie ujrzycie już dróżnika ubranego w elegancki mundur PKP. Zniknął też murowany domek dróżnika. Teraz na przejeździe rządzą automaty i wszystko śledzące oraz nagrywające kamery monitoringu kolejowego.




____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 6/2019

 / zdjęcia z 29 lipca 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0