Szukaj na tym blogu

środa, 21 listopada 2018

Stacja kolejowa Żelisławice

Na początku maja tego roku wybrałem się na świętokrzyski odcinek CMK: Knapówka - Psary. Pociągiem REGIO dojechałem z Kielc do Żelisławic, a dalszą trasę pokonałem na rowerze. Zanim wyruszyłem z Żelisławic w dalszą drogę, spędziłem na stacji kilkadziesiąt minut. Była to pierwsza wizyta Kolejowych Kielc na tej stacji i okazja do zrobienia wielu kolejowych zdjęć. Głównie zależało mi na sfotografowaniu ponad 100 letniego dworca, ale ...


Do Żelisławic przyjechałem Impulsem EN63A-006. Z pociągu wysiadło kilka osób. Po krótkim postoju, pociąg pojechał w kierunku Częstochowy. Pociągi REGIO przystają na stacji Żelisławice przy peronie 3. Peron 3 (podobnie, jak peron 2) "oferuje" przy wysiadaniu atrakcję, z którą muszą zmierzyć się wszyscy przyjeżdżający tutaj z rowerem. Peron jest tak wąski, że wysiadając z pociągu z rowerem, należy uważać, aby rower nie spadł z peronu. Oczywiście to tylko wrażenie, ale bardziej wąskiego peronu chyba już nie można zaprojektować? Przestrzeń dla pasażera na peronie 3 ma szerokość około 80-90 cm.

Wielu pasażerów, stojąc na tym peronie, zadaje sobie pytanie: Co to będzie, gdy na obu torach pojawią się pociągi i przejadą obok krawędzi peronowych z dużą prędkością?  Mimo, że sytuacja, od strony psychologicznej, nie jest zbyt komfortowa, to do sytuacji ruchowej, w której dwa pociągi przejeżdżają obok peronu, w tym samym czasie, nigdy nie dochodzi. Po pierwsze regulamin stacji wyklucza takie sytuacje, a jeżeli mogłoby dojść do takiej sytuacji, to jeden z pociągów jest zatrzymywany pod semaforem przed stacją.

Żelisławice to ostatnia stacja kolejowa województwa świętokrzyskiego na linii 61. Do stacji dochodzą dwie linie kolejowe, bo oprócz linii 61, jest jeszcze linia 572, która łączy Żelisławice ze stacją Włoszczowa Północ. Żelisławice położone są na 59,716 km linii 61 Kielce - Fosowskie i 7,729 km linii 572. Na linii 61 Żelisławice położone są pomiędzy przystankiem kolejowym Czarnca (w odległości 6,681 km) i stacją kolejową Koniecpol (w odległości 11,762 km)

Obecnie na stacji Żelisławice zatrzymują się wyłącznie pociągi REGIO, którymi dojedziemy bezpośrednio do wszystkich stacji i przystanków, które położone są pomiędzy stacjami Skarżysko-Kamienna - Kielce - Częstochowa. W minionych latach (2015, 2016) na stacji w Żelisławicach zatrzymywał się pociąg IC relacji Kraków Główny - Olszyn Główny, który zmieniał tutaj kierunek jazdy (z linii 61, wjeżdżał  po linii 572 na CMK).

Pasażerowie mogą korzystać na stacji Żelisławice z trzech peronów. Peron 1 jest peronem jedno-krawędziowym, położonym przy torze 4 (wysokość peronu: 300 mm, długość peronu: 112 m). Peron 2 jest peronem wyspowym, położonym pomiędzy torami 2 i 4 (wysokość peronu 300 mm, długość peronu: 248 m). Peron 3 jest peronem wyspowym, położonym pomiędzy torami 1 i 2 (wysokość peronu 300 mm, długość peronu: 248 m). Wejście na peron 2 i 3 znajduje się przy wschodniej, bocznej krawędzi peronów, w poziomie szyn. Na stacji znajduje się jedna wiata dla pasażerów, zlokalizowana na peronie 1, tuż obok wejścia na perony: 2 i 3.
cdn ...








/ zdjęcia z 5 maja 2018 roku /

3 komentarze

  1. pociąg do kolei21 listopada 2018 11:33

    Peron jak peron. Najważniejsze, że są na nich jakieś słupy. W kryzysowej sytuacji :-d będzie się czego przytrzymać, bo jak nie to wszystkich zmiecie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. 80-90cm szerokości peronu to jego jedna połowa. Faktycznie zdjęcie roweru na peronie potwierdza, że się nie mieści ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Perony wyspowe o szer. 2,80 m to nieporozumienie. Zlikwidować oba perony wyspowe, a pociągi REGIO mogą zatrzymywać się przy peronie 1 .
    Po co przy torach głównych peron, skoro pociągi dalekobieżne nie zatrzymują się w Żelisławicach?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0