Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 października 2020

Przerwany szlak. Zagnańsk - Borowa Góra (2)

Po przekroczeniu drogi Zagnańsk - Chrusty, tor wąskotorowej kolejki OTL Zagnańsk wkraczał na nasyp. Z każdym metrem - na odcinku 250 metrów - nasyp był coraz wyższy. Kulminacyjny punkt nasyp osiągał przed mostem kolejowym. Most, a właściwie to, co z niego pozostało nadal rozpostarty jest nad niewielkim strumykiem, którego mizerne wody wolno płyną w kierunku zachodnim. Tym niepozornym strumykiem jest rzeka Bobrza.
Obecnie, wzdłuż nieistniejącego już toru, biegnie w stronę Borowej Góry asfaltowa droga. Droga położona jest równolegle do nasypu, w odległości średnio 20 metrów od jego osi. W miejscu, gdzie droga rozpoczyna swój bieg - od drogi powiatowej 0299 T Zagnańsk-Chrusty - stoi drogowskaz "Borowa Góra 1", informujący kierowców, że przed nimi tylko 1 km do celu.

Ten 250 metrowej długości nasyp kolejowy jest bardzo istotny z punktu widzenia ewentualnej rewitalizacji wąskotorówki. Kilka lat temu nasyp został rozebrany na długości około 50 metrów, co było związane z budową domu po drugiej stronie nasypu. Bez rozebrania nasypu nie było możliwości wykonania dojazdu do posesji. Tereny za nasypem leżą w granicach Zagnańska i jak nietrudno się domyśleć nie są to tereny rolnicze, lecz przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Pierwszy wyłom w nasypie został już dokonany i zapewne będą kolejne. Po zachodniej stronie drogi wybudowano rząd nowych domów, więc tak samo będzie za jakiś czas za nasypem. Taki stan rzeczy oznacza, że ewentualna odbudowa wąskotorówki w granicach Zagnańska staje się praktycznie niemożliwa. Oczywiście odbudowa wąskotorówki z technicznego punktu widzenia jest nadal możliwa, ale to już będzie problem przyszłych pokoleń miłośników wąskotorówek?

Na szczęście granica zabudowy mieszkaniowej jest w pewnej odległości za nasypem. Nadal więc będzie zachowana rezerwa terenu, o szerokości nie mniejszej, niż zajmował nasyp byłej wąskotorówki. To może oznaczać wiele, w tym to, że ktoś z miejscowych decydentów nie zapomniał tak do końca o historii OTL Zagnańsk. Obecnie nasyp porasta bujna roślinność. Przez gęstwinę traw, krzaków i drzew nie sposób przecisnąć się w wielu miejscach.

| zdjęcia z 18 maja 2019 roku | 

____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 6/202 

0 komentarze

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0