Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 kwietnia 2017

IC 3528 Kolberg przy ulicy Kolberga w Kielcach ... oraz kilka zdań o Oskarze Kolbergu

Pociąg IC 3528 Kolberg relacji Kraków Główny - Olsztyn Główny przy ulicy Kolberga w Kielcach to codzienność stacji Kielce Herbskie. Zmieniają się tylko elektryczne zespoły trakcyjne Flirt 3, które od końca 2015 roku prowadzą ten pociąg. Na poniższych zdjęciach widać, jak ED160-020 jako IC 3528 przejeżdża po torze 1 obok peronu stacji Kielce Herbskie. 

Ponieważ już kilka razy spotkałem się z ignorancją dotyczącą interpretacji nazwy tego pociągu, czego dowodem niech będzie ten komentarz znaleziony na jednej ze stron internetowych (nazwę strony przemilczę bo żadna jej wina, że ludzie wypisują wszystko co wiedzą, albo wydaje im się, że wiedzą): "Dodatkowo muszę powiedzieć że pociąg relacji Olsztyn Gł. - Kraków Gł. nazywa się "Kolberg"!!!! To już przesada... Nie dość że pociąg nie ma nic wspólnego ani z Kołobrzegiem ani z morzem to jeszcze nadali mu niemiecką nazwę. Narodzie dokąd Ty zmierzasz?!" ... więc wyjaśniam o co chodzi z tym Kolbergiem.

Nazwa pociągu IC Kolberg pochodzi od nazwiska wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora Oskara Kolberga. Oskar Kolberg jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową ziem polskich, dzieląc ją według regionów. Oskar Kolberg był też zawodowo związany z koleją. W 1846 roku otrzymał posadę w zarządzie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 

Kiedy zaobaczycie na szlaku pociąg IC Kolberg to pamiętajcie, że jego nazwa pochodzi od nazwiska wybitnego polskiego etnografa, który był też kolejarzem.____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 6/2019

  / zdjęcia z 10 września 2016 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0