Szukaj na tym blogu

sobota, 20 stycznia 2018

Ponad 100 letnia kolejowa historia od Tumlina ... przez Węgle ... do Tumlina

Stacja w Tumlinie ma ponad 100 lat, ale ile dokładnie tego nie jestem w stanie określić, ze względu na brak dostatecznego dostępu do źródeł.

Z całą pewnością wiadomo, że stacja Tumlin nie została wybudowana w trakcie budowy Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. W Opisie Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej Stanisława Sienickiego (Warszawa. Drukarnia S. Orgelbranda i Synów, ulica Bednarska Nr. 20. 1885) nie znajdziemy żadnej wzmianki o takiej stacji.

Pierwsza wzmianka, jaką znalazłem na temat stacji w Tumlinie pochodzi z rozkładu jazdy pociągów Królestwa Polskiego z 1909 toku. W rozkładzie jazdy pociągu Warszawa – Iwanogród – Kielce – Dąbrowa występuje stacja Tumlin, pomiędzy stacjami w Zagnańsku i Kielcach. Z całą pewnością stacja w Tumlinie została otwarta pomiędzy 1885, a 1909 r.

W 1933 roku na odcinku linii kolejowej pomiędzy Zagnańskiem, a Kielcami zostaje otwarta druga stacja kolejowa, obok Tumlina. Nowa stacja kolejowa powstaje w miejscu, gdzie obecnie znajduje się stacja Kostomłoty. Powstanie nowej stacji skutkuje zmianą nazwy stacji w Tumlinie. Od 1933 roku stacja Tumlin zostaje przemianowana na stację Węgle, a nowa stacja otrzymuje nazwę ... Tumlin

Przemianowanie stacji w Tumlinie na Węgle ma swoje uzasadnienia w nazwie wsi na terenie której zlokalizowana jest stacja Tumlin. Tumlin to właściwie kilka różnych, sąsiadujących ze sobą wsi: Tumlin-Węgle, Tumlin-Wykień, Tumlin-Podgród, Tumlin-Dąbrówka. Stacja w Tumlinie znajduje się na terenie wsi Tumlin-Węgle.

O tym, że w 1932 roku nastąpiła zmiana nazwy stacji w Tumlinie można przekonać się, przeglądając stare rozkłady jazdy PKP. W rozkładzie jazdy pociągu relacji Dęblin – Kielce – Strzemieszyce Półn, pomiędzy Zagnańskiem, a Kielcami znajduje się tylko stacja Tumlin. W rozkładzie jazdy tego samego pociągu z 1933 roku, pomiędzy Zagnańskiem, a Kielcami znajdują się stacje: Węgle i Tumlin.

Do kolejnej zmiany nazwy stacji w Tumlinie, a właściwie do powrotu do pierwotnej nazwy Tumlin, dochodzi w 1957 roku. Wertując rozkłady jazdy pociągów 1956-1957, znajdziemy dwie stacje: Węgle i Tumlin,  pomiędzy Kielcami, a Zagnańskiem. W rozkładzie jazdy pociągów 1957-1958, w miejscu stacji Węgle występuje stacja Tumlin, a w miejscu stacji Tumlin jest stacja Kostomłoty. Taki stan rzeczy w nazewnictwie, tych sąsiadujących ze sobą stacji, utrzymał się do chwili obecnej i nic nie wskazuje na to, aby doszło do kolejnych zmian w nazwach tych stacji, chociaż ...

Na zamieszczonych poniżej zdjęciach można zobaczyć obecną infrastrukturę przystankową w Tumlinie, a w tle przejeżdżający przez stację pociąg towarowy, ciągnięty przez ET22-1157.







Znajdziesz też w magazynie TOROWY 8/2019

 / zdjęcia z 29 lipca 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0