Szukaj na tym blogu

środa, 12 marca 2014

Dworzec kolejowy Radom PKP po rewitalizacji / część I /

Kolejowe Kielce i kolejowy Radom łączy linia kolejowa nr 8, ale nie tylko. Te dwa miasta łączy także historia polskich kolei. Widomym znakiem tego związku były dworce kolejowe w obu miastach. Powstały w tym samym roku. Zaprojektowane zostały przez tego samego architekta. Były to bliźniacze dworce. 

Niestety, ale w 1966 roku kielecki dworzec został zburzony. Pozostał jednak dworzec w Radomiu. Radomski dworzec PKP został niedawno gruntownie wyremontowany. Zawsze, gdy widzę dworzec kolejowy w Radomiu, to oczami wyobraźni widzę ten sam dworzec w Kielcach przy ulicy Żelaznej.

Historia radomskiego dworca i nie istniejącego kieleckiego dworca sięga 1885 roku, kiedy to  nastąpiło otwarcie obu dworców. Było to związane z uruchomieniem Iwangorodzko-Dąbrowskiej Linii Kolejowej.

Dworce zostały zaprojektowane przez warszawskiego architekta Adolfa Schimmelpfenniga. Adolf Schimmelpfennig (1834-1896) to polski architekt niemieckiego pochodzenia. Urodził się w Płocku. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie i we Włoszech. W swoim dorobku ma wiele obiektów kolejowych. Oprócz dworców w Radomiu i Kielcach zaprojektował między innymi dworzec Łódź Fabryczna oraz dworzec kolejowy stacji Koluszki.

Tym wpisem rozpocząłem serię kilku postów na temat dworca i stacji kolejowej Radom. W następnym wpisie pokaże wnętrza dworca Radom po rewitalizacji. 
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 2/2020

















/  zdjęcia z 20 października 2013 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0