
Pierwszy odcinek Kolei powstał w 1883 roku i połączył Dęblin z Kielcami. Na trasie Kolei znalazła się Kamienna, ale stację zbudowano w pobliskim Bzinie i nadano jej nazwę Bzin.
Z Bzina wybudowano linie w kierunku Koluszek i Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Bodzechowa.
W 1897 roku po upaństwowieniu Kolei zmieniono nazwę stacji na Skarżysko. Gdy w 1923 nadano prawa miejskie Skarżysku-Kamiennej ponownie zmieniono nazwę stacji. Od tego czasu stacja nosi nazwę Skarżysko-Kamienna.
Budowę dworca kolejowego w Bzinie ukończono w 1885 roku. W tym samym roku oddano do użytku radomski i kielecki dworzec kolejowy. Budynek dworca nosi znamiona budowli klasycystycznej. Niestety nie udało mi się ustalić nazwiska architekta, który zaprojektował gmach dworca. Budynek dworca został spalony w 1916 roku przez rosyjskie wojska w trakcie działań wojennych. Gmach odbudowano po zakończeniu I wojny światowej według pierwotnego projektu.
W okresie powojennym dworzec Skarżysko-Kamienna odgrywał dużą rolę komunikacyjną. Na terenie stacji krzyżował się ruch z kierunku Kraków-Warszawa oraz Koluszki - Sandomierz. Obecnie rola dworca znacznie zmalała. Praktycznie cały ruch pasażerski odbywa się na linii kolejowej nr 8. Kilka pociągów na dobę obsługuje Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych na linii do Ostrowca Świętokrzyskiego.

W 2011 roku zakończono roboty związane z przebudowę terenu przed dworcem kolejowym. Za ponad 5 milionów złotych wybudowano parking dla samochodów osobowych i autokarów, dworzec mini busów oraz elementy małej architektury oraz przebudowano ciągi piesze.
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 8/2020
/ zdjęcia z 20 października 2013 roku /
0 komentarze