Szukaj na tym blogu

niedziela, 23 marca 2014

Pt47-13 na stacji Skarżysko Kamienna

Kolejowe Kielce przybyły do największej stacji kolejowej w województwie Świętokrzyskim. W kilku kolejnych wpisach "pozostaniemy" w Skarżysku-Kamiennej.

Wszystkim, którzy przejeżdżają przez stację rzuca się w oczy pomnik - lokomotywa. 

Muszę się przyznać, że gdy widzę tego rodzaju pomniki to mam mieszane uczucia. To przecież był parowóz, który jeździł po polskich torach przez dziesiątki lat. Dużo lepiej, gdy stał w skansenie i miał chociaż odrobinę nadziei, że ktoś kiedyś doprowadzi ten piękny pojazd do dawnej świetności. Z drugiej strony może lepiej, że "robi" z pomnik, niż, gdyby w ogóle go nie było.

Polski parowóz Pt47-13 ze stacji Skarżysko-Kamienna to pomnik techniki niezależący do zbiorów Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Parowóz Pt47-13 wraz z tendrem 33D48-13 został wyprodukowany w 1948 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Od 19 września 1986 roku do 6 stycznia 1988 roku parowóz był na stanie skarżyskiej lokomotywowni. Niedługo potem, bo w październiku 1988 roku lokomotywa została wycofana z eksploatacji.

8 lipca 2011 roku parowóz został przyciągnięty z Krakowa do Skarżyska-Kamiennej. Był to podarunek PKP Cargo dla miasta z wielkimi tradycjami kolejarskimi. Przez prawie rok trwały prace związane z rewitalizacją lokomotywy. Uroczystego otwarcia pomnika - parowozu Pt47-13 dokonano 22 kwietnia 2012 roku. Parowóz stoi na torze obok budynku dworca kolejowego Skarżysko Kamienna. Obok parowozu ustawiono atrybuty minionych kolejarskich czasów. Możemy podziwiać semafor oraz żuraw do nawadniania parowozów.

Musimy tu jeszcze wrócić, gdy będzie słoneczna pogoda i błękitne niebo. To chyba jedyny normalnotorowy parowóz, który ostał się na terenie województwa Świętokrzyskiego?
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 7/2020













/ zdjęcia z 20 października 2013 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0