Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Przystanek kolejowy Piekoszów

Stacja kolejowa Piekoszów została zlokalizowana z dala od siedzib ludzkich. Tak kiedyś budowało się stacje kolejowe. W czasach, gdy kolej odgrywała rolę podstawowego środka komunikacji nie miało to większego znaczenia.

Stacja Piekoszów nigdy nie znajdowała się w granicach Piekoszowa. Od centrum Piekoszowa dzieli ją odległość 2,5 km. Do stacji, zdegradowanej obecnie do roli przystanku osobowego, możemy dojechać z centrum Piekoszowa ulicą Kolejową. Przed rogatkę kolejową w drodze na Rykoszyn należy skręcić w lewo. Jadąc po wyboistej drodze z płyt betonowych dotrzemy do przystanku kolejowego Piekoszów.

Stacja kolejowa Piekoszów ma długą historię, ale w znacznej części zapomnianą i niespisaną. Stacja została oddana do użytku w 1911 roku. Była jednym z elementów budowanej na początku XX wieku Kolei Herbsko-Kieleckiej. Powstał wtedy odcinek szerokotorowy Częstochowa Stradom – Kielce. 

Obecnie funkcjonujący przystanek kolejowy Piekoszów to peron wyspowy przy którym zatrzymują się pociągi REGIO jadące linią kolejową nr 61 w kierunku Kielc lub Częstochowy. Przy torze nr 1 znajduje się jeszcze peron jednokrawędzowy, które nie jest obecnie używany. 

W zeszłym roku zamontowano na przystanku tablice wg aktualnego standardu Systemu Identyfikacji Wizualnej Dworców Kolejowych. Na środku peronu została wybudowana nowa wiata z ławkami. Zamontowano również barierki ochronne i ogrodzenie oraz kołowrotek zagradzający drogę na peron wyspowy. Ktoś jednak nie pomyślał, że obecnie coraz więcej pasażerów podróżuje z rowerem. Jak przejść przez kołowrotek z rowerem na przystanku Piekoszów, aby nie zaklinować się? Nie ma takiej opcji? Jest i to kilka. Sam wypróbowałem. Jeden sposób to rower na ramię a drugi to koła w górę - tylko dla siłaczy!

To pierwsza wizyta Kolejowych Kielc na przystanku kolejowym Piekoszów. Wrażenia? Same pozytywne. 

W drugiej części opowieści o piekoszowskim przystanku napiszę o tym, co tutaj jest najbardziej frapujące, czyli o budynku dworcowym, który dworcem już nie jest i nigdy nie będzie.














/ zdjęcia z 27 maja 2016 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0