Szukaj na tym blogu

niedziela, 25 marca 2018

Przystanek kolejowy Potok w Potoku Wielkim

Na teren przystanku kolejowego Potok dotarłem po blisko 3 kilometrowej wspinaczce, jadąc krętą asfaltową szosą, z centrum wsi Potok Wielki, aż do zachodniej jej części. Droga gwałtownie kończy się placem manewrowym, tuż przy nieczynnym budynku stacyjnym. Przystanek kolejowy położony jest w dość głębokim wąwozie, w którym biegną trzy tory. Bliżej budynku stacyjnego i głębiej położony biegnie tor linii kolejowej nr 65 (305 km). Wyżej znajdują się perony przystanku Potok, położone przy dwóch torach linii kolejowej nr 8 (238,263 km).

Dzisiaj już nie można powiedzieć, że głównym obiektem przystanku kolejowego Potok jest budynek stacyjny, w którym urzęduje zawiadowca i działa kasa, a poczekalnia jest otwarta dla pasażerów oczekujących na pociąg. Mimo, że budynek nadal stoi, to został pozbawiony tablicy z napisem Potok. Część budynku jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Część kolejowa jest zamknięta i nieużytkowana. Kasa z poczekalnią funkcjonowały w budynku stacyjnym do 2007/2008 roku. W 2009 roku część kolejowa została definitywnie zamknięta i taki stan trwa do dziś.

Aby dostać się z drogi, którą przyjechałem, na teren peronów, musimy zejść po betonowych schodach aż do poziomu toru LHS. Następnie po przejściu przez tor LHS wchodzimy po następnych betonowych schodach na peron nr 1. Na teren przystanku możemy również wejść z drugiej strony torów, z drogi Dębówka - Zagórze, schodząc schodami betonowymi na peron nr 2.

Na przystanku znajdują się dwa perony jedno-krawędziowe, naprzeciwległe o wysokości 300 mm. Co ciekawe, peron nr 1 jest dłuższy (196 m), od peronu nr 2 (182 m). Na peronach znajdują się wiaty oraz tablice informacyjne. Perony mają już lata świetności poza sobą. Zostały zbudowane w latach 50. lub 60. ubiegłego wieku i przez ponad 60 lat zmieniały się na nich tylko ławki i tablice informacyjne. Stan techniczny peronów może nie jest jeszcze najgorszy, ale nie ma to już znaczenia w aspekcie czekającej Potok totalnej przebudowy. Za kilka lat wszystko, co tutaj możemy jeszcze zobaczyć zniknie. Odejdzie też w zapomnienie obecny klimat tej urokliwej stacji.

Przystanek kolejowy Potok znajduje się pomiędzy stacją Jędrzejów (w odległości 6,598 km) i przystankiem kolejowym Krzcięcice (w odległości 6,280 km). Przystanek zaliczony jest do najniższej kategorii przystanków kolejowych (E II).

Obecnie na przystanku w Potoku Wielkim zatrzymują się wyłącznie pociągi REGIO. Pasażerowie korzystający z tego przystanku mogą bezpośrednio dojechać do wszystkich stacji i przystanków znajdujących się na odcinku Potok - Ostrowiec Świętokrzyski, Potok - Kraków Główny oraz Potok - Katowice.

Na terenie przystanku kolejowego Potok przebywałem przez 25 minut. W tym czasie nie pojawił się żaden pojazd szynowy na LK nr 8, ale za to po torze LHS, od strony Sędziszowa, wtoczył się pociąg towarowy z dwiema lokomotywami: ST44-2055 + ST44-2054.
cdn... 
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 2/2020














 / zdjęcia z 24 sierpnia 2017 roku /

Kolejowe Znaki

Obserwatorzy

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2013 - Kolejowe Kielce ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0